Radyo Hakkında Bilmedikleriniz

Radyo Hakkında Bilmedikleriniz

Radyo cihazları genel olarak radyo dalgalarını sese çeviren elektronik aygıtlar olarak tabir edilmektedir. İlk olarak insanlığa Marconi tarafından sunulan bu alet, Edison tarafından da geliştirilmiştir. Tek taraflı bir iletişim aracı olarak adlandırılan radyonun yayınlarına dair faaliyetler 1921 yılında ABD’de meydana getirilmiştir. Seslerin iletilmesine dayalı olarak anten ve vericilere bağlı bir biçimde öne çıkan yayınlar olarak adlandırılmıştır.Radyolar, telefon ve televizyonların devrede olmadığı dönemlerde devreye girmektedir. Oldukça geniş bir ortamına sahip olmasıyla da bilinmektedir. Deniz kenarında radyo dalgalarını göndermeyi başaran Marconi; 1898 yılında radyoyu keşfeden isim olarak ifade edilmiştir. Bu buluşunun patentini alsa da benzer çalışmalar pek çok kişi tarafından ortaya konulmuştur. Radyo öte yandan telsiz telgraf görevi de görmesinden ötürü sanayi ve ticari faaliyetler içerisinde yer almıştır.

Radyo’nun İcadı

Radyolar, televizyonların icat edilmesine kadarki süreçte insanlık için ciddi bir yerde bulunmaktaydı. İnsanlık için önemli bir konumda bulunan radyoların, ses iletilmesi konusunda önemli bir konumda yer almaktaydı. Sesin karşı tarafa kablosuz bir biçimde aktarılmasını sağlayan radyolar, aynı zamanda da ideal bir kitle iletişim aracı olarak da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da radyoyu icat eden Marconi de 1909 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü almasında önemli bir yer tutmuştur.

Radyo cihazlarına dayalı olarak bilinen ilk çalışmalar Sir Oliver Lodge tarafından gerçekleştirilmiştir. Radyo sinyalleri gönderip alabilen bir cihaz geliştiren isimdir.Radyo kapsamında çalışmalar yapan Heinrich Rudolf Hertz de elektromanyetik dalgaların varlığını keşfeden isimdir. Sonrasındaki çalışmalara öncelik etmesiyle tanınmaktadır. Aynı zamanda da radyo frekanslarının ölçümünde kullanılan metrik sistemi de belirlemiştir.

İngiliz bilim insanı James Clerk Maxmell de 1865 yılında ilk radyoya dair çalışmalarını ortaya koymuştur. Hertz de bu çalışmayı pratiğe döken isimdir.Nikola Tesla da 1898 yılındaki bir sergide radyo sinyallerini kullanmıştır. Aynı zamanda da Alexander Stephanovic Popov da radyo teknolojisini bir fuarda kullanmıştır. Radyoların kitlesel bir hal alması 1920 yılından itibaren başlayarak, 1940’lı yıllara kadar sürmüştür. Televizyonun icadıyla beraber, etkisini kısmen kaybetmiş olan cihazdır.