En Yeni Radyolar

En Yeni Radyolar

İnsan bazen çok efkarlanır veya bir durumdan dolayı canı çok sıkılmıştır. Böyle durumlarda radyoyu açar ve o an için ruhuna hitap eden müziği duymak ister; bu durum onu öylesine rahatlatır ki sanki müziğin içinden geçenleri okuyormuşçasına çaldığını düşünür. Atalarımız müzik ruhun gıdasıdır diye boşuna söylememiş; pek çok kişinin içinden geçen duyguları atabildiği ve ancak o şekilde rahatladığı yollardan biri radyo dinlemek olmaktadır. Radyo, böyle kişiler tarafından kendini hassas hissettiği zamanlarda bir nevi rahatlama aracı olmaktadır. İnsanın ruhunu bir şekilde ve güzelce tamir etmekte; pek çok kişinin bir araya gelse onaramayacağı kırıklar, radyoda dinlenilen parçalar sayesinde bir nebze olsun insana rahat nefes aldırmakta ve bulunduğu ruh haletinden uzaklaştırmaktadır. Bu bakımdan her çeşit radyo dinlenilmeye; bilhassa en yeni radyolar denenmeye değerdir.

En yeni radyolar, kendilerini tanıtmakta zorlandıkları vakit; piyasada başka mecralarda vermiş oldukları reklamlarla hayata tutunmaya ve kendilerini doğru bir şekilde anlatmaya başlarlar. Bu durum onların kendilerini dinleyicilere anlatmadaki çıkar yollardan birisidir. Böylelikle kendini bir şekilde piyasaya tanıtan radyo istasyonu, sonrasında yaptığı kaliteli yayın ve çaldığı birbirinden güzel müzik parçalarıyla dinleyici kitlesini arttırmaya çalışır. Eğer hakikaten dinleyici de bu kaliteyi görüp radyo istasyonunun gitmek istediği yolu gözlemlerse ve yayın dinleyicilere gerçekten zevk veriyorsa başka dinleyicilere de o radyo istasyonunu överek tavsiye eder. Bu yüzden en yeni radyolar kendini tanıtabilmek maksadıyla ilk etapta fazlaca efor sarf etmek zorunda kalabilirler.

En yeni radyolar, yeni bir yola çıktıklarının ve bu yolda dinleyicilerin kendilerini nerede konumlandırmasını istediklerinin bilinciyle hareket ederler. Bu şekilde bir yayın politikası güdüp bu şekilde radyo programcıları ve disk jockeyler ile yayın hayatlarını sürdürürler. Tersini söylemek pek mümkün değildir. Her yeni radyonun başlangıçta hedeflediği bir yayın politikası ve bu politika doğrultusunda kaybetmek istemeyeceği bir dinleyici kitlesi bulunmaktadır. Bu dinleyici kitlesi belli bir süreden sonra kemikleşmiş bir potansiyeli oluşturmaktadır. Bu potansiyel kitle, dinlemiş olduğu bu radyodan hiçbir şekilde vazgeçmemekte ve diğer dinleyicilere de şiddetle tavsiye etmektedir.